Індівідуальни засоби та заходи щодо підвимщення стійкості організму при дії несприятливого мікроклімату


При неможливості технічними засобами забезпечити допустимі гігієнічні нормативи теплового  опромінення на робочих місцях використовуються засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) - спецодяг, спецвзуття, ЗІЗ для захисту голови, очей, обличчя, рук.

В залежності від призначення передбачаються такі ЗІЗ:

- для постійної роботи в гарячих цехах - спецодяг (костюм чоловічий повстяний), а при ремонті гарячих печей та агрегатів - автономна система індивідуального охолодження в комплексі з повстяним костюмом;

- при аварійних роботах - тепловідбиваючий комплект з металізованої тканини;

- для захисту ніг від теплового випромінення, іскор і бризок розплавленого металу, контакту з нагрітими поверхнями - взуття шкіряне спеціальне для працюючих в гарячих цехах;

- для захисту рук від опіків - вачеги, рукавиці суконні, брезентові, комбіновані з надолонниками з шкіри та спилку;

- для захисту голови від теплових опромінень, іскор та бризок металу - повстяний капелюх, захисна каска з підшоломником, каски текстолітові або з полікарбонату. При  роботі на відкритих майданчиках в спекотний період  доцільно використовувати головні убори з тепловідбиваючим покриттям

- для захисту очей та обличчя - щиток теплозахисний сталевара, з приладнаними для нього захисними окулярами із світлофільтрами, маски захисні з прозорим екраном, окуляри захисні, козиркові з світлофільтрами.

Спецодяг повинен мати захисні властивості, які виключають можливість нагріву його внутрішніх поверхонь на будь-якій ділянці до температури 40 ºС.

При роботі на вікритих майданчиках рекомендується використання  захисних окулярів із спеціальними світлофільтрами, які не пропускають  ультрафіолетове випромінювання і блакитну частину видимої ділянки спектру та дозволять зменшити  пошкоджуючу дію надмірної освітленості і яскравості сонячного опромінення.

З метою профілактики зневоднення організму рекомендується правильно дотримуватися питного режиму.  Рекомендована температура питної води, напоїв, чаю + 10-15ºС. Для оптимального водозабезпечення рекомендується також відшкодовувати втрату солей і мікроелементів, що виділяються з організму з потом, за рахунок вживання підсоленої води, мінеральної лужної води, молочно-кислих напоїв (знежирене молоко, молочна сироватка), соків, вітамінізованих напоїв, киснево-білкових коктейлів.

Для оптимального водозабезпечення доцільно встановити сатуратори, бачки тощо з питною водою поблизу робочих місць.

Пити воду слід часто і потроху, щоб підтримувати хорошу гідратацію організму (оптимальний вміст води в організмі, який забезпечує його нормальну життєдіяльність, обмін речовин). При температурі повітря більше 30ºС і виконанні робіт середньої тяжкості, потрібно випивати не менше 0,5 л води на годину – приблизно один стакан кожні 20 хвилин.

Для підтримки імунітету і зниження інтоксикації організму рекомендується вживання фруктів і овочів.