Гігієна праці робітників локомотивних депо

03 лютого 2017

Локомотивне господарство є важливим підрозділом залізничного транспорту . В кожному  локомотивному депо працюють цехи  експлуатації, працівники якого виконують пасажирські або вантажні перевезення, та цехи ремонту рухомого складу.

Локомотивні бригади – це значна частина працівників локомотивного господарства . На умови праці локомотивних бригад впливають чисельні фактори: технічний стан тягового рухомого складу, швидкість руху потягу, дільниця обслуговування. Від цього залежать мікроклімат, шум, вібрація та забруднення хімічними речовинами повітря кабіни. Крім того, робота з управління рухомого складу потребує значного нервово-емоційного напруження.

 За  матеріалами досліджень та спостережень, що проводились фахівцями санепідслужби   на Південній залізниці , встановлено, що еквівалентний рівень шуму на робочих місцях машиністів відповідає нормативному, у помічників перевищує ГДР на 1-9 дБА (за рахунок роботи у машинному відділенні),  рівень вібрації перевищує допустимі рівні по осі Zна 4-6дБ (за винятком електропоїздів), визначнається значна напрруженість праці. При цьому показники мікроклімату, повітря робочої зони, напруження електромагнітного поля та важкості праці відповідають гігієнічним вимогам.

Робота локомотивних бригад – це типова операторська діяльність з великим завантаженням сенсорних систем. Необхідно швидко та точно оцінювати ситуацію, яка постійно змінюється, та реагувати на неї. Наслідком цього є сенсорне втомлення, переважно зорового та слухового аналізаторів, а також  розумове втомлення. Нервово-емоційний компонент втомлення у машиністів пов’язаний з особистим ризиком та високою відповідальністю за безпеку руху. Тому велике значення має організація раціонального режиму праці та відпочинку цих контингентів, а також створення відповідних умов для відпочинку в депо.