Результати технічного розслідування аварії, пов’язаної з використанням газу в побуті, що сталась у м.Нова Одеса

10 січня 2022

Комісія з технічного розслідування групового нещасного випадку (аварії), пов’язаної з використанням газу в побуті, утворена відповідно до наказу Управління Держпраці у Миколаївській області, завершила  розслідування причин та обставин   аварії,  що сталась у п’ятиповерховому будинку за адресою: вул. Бузька, 47, м.Нова Одеса.

Нагадаємо, подія сталась 27 листопада 2021 о 09.25. Внаслідок події загинуло 3 особи, 1 – травмована, у першому під’їзді будівлі зруйновано 4-ий та 5-ий поверхи.

В Акті розслідування технічних  причин виникнення аварії, пов’язаної з використання газу в побуті, зафіксовано, що  основними технічними причинами появи небезпечної концентрації газоповітряної суміші, що може привести до вибуху, є:

  • незабезпечення проведення своєчасного технічного обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання будівлі, спеціалізованою організацією, що має дозвіл на виконання цих робіт;
  • незабезпечення проведення своєчасного технічного обслуговування, перевірки і прочищення димових і вентиляційних каналів, оголовків житлового будинку, спеціалізованою організацією, що має дозвіл на виконання цих робіт.

До організаційних причин віднесено:

  • власником (балансоутримувачем) не забезпечено утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України;
  • відсутні договори та не виконується технічне обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання відповідно до вимог документації з експлуатації заводів-виробників газового обладнання;
  • власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) не контролюється технічний стан газопроводів (підземних, надземних, наземних та ввідних) і споруд на них шляхом проведення комплексного технічного огляду (обходу) трас газопроводів, технічного обстеження, в тому числі КПО, вимірювання захисних потенціалів і перевірки ефективності роботи засобів ЕХЗ. Не обслуговується запірна арматура не рідше ніж один раз на рік і за необхідності – не ремонтується;
  • не виконується періодична перевірка і прочищення димових і вентиляційних каналів відповідно до п.6.8. глава 6. розділ V. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

У документі наведено висновок експертної організації, у якому зазначається про відсутність можливості оцінити технічний стан газообладнання та газопроводів на даному об’єкті через повне зруйнування об’єкту (в місці локалізації) під  час аварії (вибуху газоповітряної суміші) та ліквідації наслідків.