Квітневе засідання колегії управління Держпраці у Миколаївській області: ухвалення рішень, налаштування міжвідомчої взаємодії задля безпечного функціонування дитячих оздоровчих закладів

13 квітня 2017

На засіданні розширеної колегії управління Держпраці у Миколаївській  області розглянуто основні вимоги до стану охорону праці в дитячих оздоровчих закладах, а також  проблеми охорони праці в лісовому господарстві.

Крім членів колегії у засідання прийняли участь в.о. начальника   Головного управління Держпродспоживслужби у Миколаївській області Ірина Циган, начальник управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби у Миколаївській області Лариса Бурденко, директор Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Ірина Чекарь, начальник відділу з питань молодіжної політики управління молоді та туризму Миколаївської облдержадміністрації Микола Смоквіна, керівники 17 позаміських дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.

Головуючий начальник управління Держпраці у Миколаївській області  Юрій Козловський на початку засідання зазначив, що у всіх оздоровчих закладах має проводитися цілеспрямована робота щодо створення безпечних умов для дітей, поліпшення умов і охорони праці працівників.

«Головне завдання покладене на Державну службу з питань праці з початком літнього сезону 2017-  забезпечити необхідну підготовку кадрів з питань охорони праці, перевірити відповідність приміщень та матеріально-технічної бази дитячих оздоровчих закладів встановленим вимогам, нормам та правилам з охорони праці, а також, попередити виробничий травматизм у працівників.» – зазначив Юрій Козловський. Квітнева колегія управління присвячена саме пошуку рішень на виконання зазначених завдань.

У своєму виступі начальник відділу нагляду в АПК та СКС Управління Володимир Мирян підкреслив, що перед початком сезонної діяльності закладів необхідно перевірити стан будівель та споруд, безпечність експлуатації спортивних та дитячих майданчиків. Окремо у виступі приділено увагу наявності дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.

На додаток, Володимир Мирян запропонував керівникам провести напередодні Всесвітнього дня охорони праці нараду зі співробітниками, на якій окреслити ризики, що підстерігають робітників та дітей під час перебування на території закладу.

 

Людмила Артеменко, головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС Управління, систематизувала знання з охорони праці присутніх. З працівниками оздоровчих закладів повинні проводитись навчання та перевірка знань з питань охорони праці в обсязі посадових обов’язків, надання першої долікарської допомоги. Охоронці повинні знати маршрут обходу території та номери телефонів для екстрених повідомлень. Автотранспорт по території закладу має рухатись за узгодженою схемою. Щодо підземних комунікацій, люки по усій території мають бути закриті.

« Наполягаю: керівникам закладів необхідно спонукати відповідальних осіб до виконання їх обов’язків. Між тим, керівники повинні реагувати на зауваження, які підіймаються на виробничих нарадах.» – додав до доповіді колег Юрій Козловський.

Члени колегії не оминули увагою проблеми поліпшення умов праці шляхом впровадження нових технологій, обладнання, оздоровлення виробничого середовища. Начальник відділу експертизи умов праці Управління Людмила Радченко зазначила, що незадовільні умови праці часто є основною причиною високого рівня виробничого травматизму, професійної захворюваності. Крім того, було зауважено, що надання доплат та компенсацій без проведення атестації робочих місць за умовами праці є порушенням.

 «Тонка межа знаходиться між охороною праці та охороною здоров’я. Інфекційне захворювання виявлене у закладі  може стати причиною професійного, так і навпаки.» – з цих слів розпочала своє звернення Лариса Бурденко.  Керівник закладу повинен завжди працювати на упередження, а у випадку негараздів своєчасно надавати екстрене повідомлення у відповідні служби. Фахівці Держпродспоживслужби, як і Держпраці завжди готові провести позапланові заходи на запит суб’єкта господарювання  з наданням консультацій та рекомендацій.

Під час заходу Ірина Чекарь розкрила вимоги законодавства з питань регулювання соціально-трудових відносин щодо працевлаштування інвалідів, реєстрації та звітування до Фонду соціального захисту інвалідів.  Надала контактну інформацію для вирішення нагальних питань.

Взявши слово, начальник відділу з питань молодіжної політики управління молоді та туризму Миколаївської облдержадміністрації Микола Смоквіна застеріг представників оздоровчих закладів про можливі перевірки з боку  контролюючих служб та профільних, цільових комісій, як заходи  реагування на скарги громадян. Єдиний спосіб досягти безпечного відпочинку та оздоровлення дітей виконувати настанови присутніх на колегії служб.

По завершенню обговорення першого питання порядку денного колегії, перший заступник начальника управління Яна Скуратовська нагадала присутнім представникам сезонного бізнесу про дотримання трудового законодавства, забезпечення належного оформлення трудових відносин між суб’єктом господарювання та громадянином, дотримання мінімальних гарантій в оплаті праці.

За рішенням колегії щодо першого питання  керівників дитячих оздоровчих закладів зобов’язано привести документацію з охорони праці у відповідність до чинного законодавства України; забезпечити проведення чергової перевірки знань з  питань охорони праці у працівників даних закладів та робітників, які виконують роботи підвищеної небезпеки; отримати дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.

Розглядаючи питання друге порядку денного колегії, начальник відділу нагляду в АПК та СКС Управління ознайомив членів колегії з ситуацією, яка склалась в галузі лісового господарювання України, окремо відзначивши обстановку Миколаївщини. Так, загалом на виробництві в галузі лісового господарства України протягом 2016 року травмовано 74 працівники  проти 58 в 2015 році, в тому числі смертельно травмовано 17 осіб проти 12 за аналогічний період 2015 року. Державна служба України з питань праці, занепокоєна проблемами росту смертельного травматизму в галузі лісового господарства, звертає увагу  керівників суб’єктів господарювання на підвищення рівня відповідальності посадових осіб за допущення нещасних випадків на виробництві, а  також, на виконання робіт і експлуатації обладнання підвищеної небезпеки без відповідних дозволів.

Територія Миколаївщини за своїм географічним розташуванням знаходиться на рівнині, в області налічується  6 лісових господарств. За даними аналізу нещасних випадків працівники зазначених господарств отримують травми під час виконання лісосічних робіт з санітарної очистки, між тим зафіксовано нещасні випадки за кримінальною ознакою.

Для підвищення ефективності здійснення державного нагляду за станом охорони праці на підприємствах лісового господарства Миколаївської області колегією Управління  прийнято рішення  розробити пам’ятку щодо виконання вимог законодавства про працю для лісових господарств області, провести наради та інформаційно-роз’яснювальну роботу з керівниками, працівниками зазначених підприємств.